Dr. Şaziye Kazezoğlu Çevik

SINAV KAYGISI

 Sınav Kaygısı

Kaygı, strese karsı ortaya çıkan psikolojik ve fizyolojik sonuçları olan tepkiler bütünüdür. Her canlının yaşamda kalma sürecinin önemli bir bileşenidir.

Stresli durumun kendine ait
olan ve olmayan taraflarına ait bir takım özellikler kaygıya yol açar. Burada stresli duruma ait olan özellikler durumun iç koşulları, belirleyiciliği ve içerdiği belirsizliktir.
Stresli duruma ait olmayan ama yansımaları olarak tanımlayabileceğimiz tarafları ise yaşam üzerindeki belirleyiciliği, durumun sonuçlarına karşı bireysel ve
çevresel tepkiler olarak özetlenebilir.

Sınav kaygısını ele alacak olursak sınavın kendine ait özellikleri içinde sınav stili (sözlü-yazılı) zorluk derecesi, kaç kişiyi tespit etmeyi amaçladığı, sonuçların neyi
belirlediği, teknik, soru dağılımı uygulama biçimi belirsizlikleri sayılabilir.
Sınavın doğrudan bağlantılı olmayan yanları ise sınava kişisel olarak yüklenen anlam ("bu sınavı kazanamamak dünyanın sonu anlamına gelir"), sınavın olası sonuçlarına karşı çevresel tepkiler(başarısız olursam küçümsenirim) sınavın sonucuyla ilgili başkalarının beklentileri ("evlenmemiz bu sınavı kazanmamıza bağlı") olarak özetlenebilir.

Bir düzeye kadar her kaygı biçimi gibi sınav kaygısının da hazırlık sürecine olumlu katkısı vardır. Çalışma isteğini, dikkat yoğunluğunu, uyanıklığı, metabolizma hızını arttırarak kişinin "alıcılarını açar". Bilgi ve uygulama deneyimi bu şekilde depolanabilir. Fakat bir noktadan sonra yoğunlaşan kaygı kişi için yararlı olan bu işlevini yitirir ve tersine işlemeye başlar. Yani yoğun kaygının
yorgunluğuna bağlı isteksizlik, dikkati toparlayamama, uykusuzluk ya da aşırı
uyuma gibi olumsuz etkileri ortaya çıkmaya başlar. Bu belirtiler uzun soluklu hazırlık dönemlerinin çoğunda hemen hemen herkeste oluşabilecek geçici durumlardır. Ne zamanki bu belirtiler dinlenmekle kaybolmuyor, giderek artıyor ve çalışma verimini azaltıyor ise profesyonel desteğe ihtiyaç vardır.

Sınav kaygısına yönelik profesyonel çözümler için eşlik eden tıbbi bir sorunun olup olmadığının anlaşılması önceliklidir. Bedensel hastalıklar (özellikle demir eksikliği, tiroit bezi hastalıkları vitamin eksiklikleri) stresle başetmeyi güçleştirir.
Sınav kaygısının düzeyine göre psikoterapi ve gerekli durumlarda ilaç desteği
çözüm seçenekleri arasındadır.

 

 

 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam19
Toplam Ziyaret47941
Hava Durumu
Saat